Gürültü Ölçümü

Gürültü Ölçümü

Gürültü Ölçümü Nedir, Gürültü Ölçümü Nasıl Yapılır?

Gürültü "istenmeyen ses" ve sesli bir akustik enerji aynı zamanda insanların fizyolojik ve / veya psikolojik refahını olumsuz yönde etkileyen veya herhangi bir kişinin rahatlığını veya huzurunu bozan sesler olarak tanımlanabilir. Tanımlayabileceğimiz Gürültü Kaynakları - Karayollarının Sebebiyet Verdiği Gürültüleri - Eğlence Mekanlarından Kaynaklı Gürültüler - Sanayi Bölgelerinden Kaynaklı Gürültüler - Tren Ulaşımının Sebebiyet Verdiği Gürültüler - Havaalanlarının Sebebiyet Verdiği Gürültülerdir Gürültü Ölçümü Yukarıda bahsettiğimiz gürültü örneklerinin ölçülmesi ve çevreye verebileceği zararların tanımlanabilmesi için gerekli bir ölçümdür. Gürültünün Çevreye Verdiği Zararlar - Düşük Verimliliğe Neden Olması - Sağlık Hizmetleri Açısından Zarar vermesi - Ceza ve Adalet Sistemi Üzerinde Olumsuz Etki - Sosyal Anlamda Çatışmaya Sebep Olması - Daha Çok Kalitesiz Yaşama Neden Olması gibi olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu tip etkileri ortadan kaldırmak için gürültü ölçümü mutlaka yapılmalıdır.

Gürültü Ölçümü Nedir?

Gürültü Ölçümü yukarıda saydığımız çeşitli gürültü kaynaklarından gelen gürültülerin veya yüksek desibelli seslerin ölçülmesi ve bu yüksek desibelli seslerin ölçülmesi için kullanılır. Gürültü Ölçüm Neden Yapılır

Neden Gürültü Ölçümü Yapılmalı?

Gürültülü ortamlar insanlarda sürekli veya geçici duyma kayıplarına yol açabilmektedir. Tıbbın günümüzde çaresiz kaldığı ileri derece duyma problemlerine sebebiyet vermemek için ve çalışılan ortamlarda gürültü kirliliklerinden insanların zarar görmemesi açısından Gürültü Ölçümü yapılmaktadır. Gürültü ölçümü varolan gürültünün şiddetli ve zararlı olup olmadığını görebilmek için yapılmalıdır. Bu sayede zarar olabilecek bir seviyede olup olmadığını desibel cinsinden ölçebilmek gürültü ölçümü ile mümkündür.

Gürültü Ölçümü Nasıl Yapılır?

Bir ses ölçümü işlemi bir mikrofon, bir ön amplifikatör, sinyal işleme ve bir ekran içeren cihaz aracılıyla yapılır. Mikrofon ses sinyalini eşdeğer bir elektrik sinyaline dönüştürür. Ses bir ön amplifikatör tarafından güçlendirilir ve mikrofondan geçer mikrofondan üretilen ses bu sayede güçlendirilmiş olup daha net sonuçlar elde edilir. Ses ölçümü yaparak çevremizde bulunan gürültü kirliliklerini bularak azaltma ve belirleme işlemi yapılabilktedir. Kullandığımız profesyonel cihazlar ve uzman ekibimiz ile anında tespit edebildiğimiz gürültü kaynaklarını sizlere hızlı bir şekilde bildirebilmekteyiz. Gürültü ölçümü yapan firmalar arasında bulunan Delta Kanal sizlere uzman ekibiyle kaliteli hizmeti sunmayı herzaman tercih etmiştir. Sahip olduğumuz ekipmanlar ile doğru ölçümler yaparak hizmet standartlarına uygun hizmet vermektedir. Gürültü ölçümü yönetmeliğine bakarakda yönetmelik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliği açısından önemli bir konu olan gürültü ölçümü ya da ses ölçümü zorunlu hale gelmiştir. Yaptığımız ölçüler ISO standartlarına uygun olarak yapılmaktadır.